Google+

2011 Election Results

Please see the notes at the bottom of the list.

election date state name office won? type label num votes percent num opponents on ballot
3/8/11 NH Denis Goddard Hopkinton Selectman won NPM2 none 368 49.7% 1
3/8/11 NH Howard Wilson Andover Selectman   NP none 48 14.2% 2
3/8/11 NH Jeremy Olson Grafton Budget Committee   NP none 134 33.8% 2
3/8/11 CA John Harrington San Gabriel City Council won NPM2 none 1,634 31.4% 3
3/15/11 GA Will Costa Gwinnett County Commission Chairman   PO L 1,690 8.9% 3
4/5/11 KS Andrew Gray Topeka City Council, District 8 won NP none 988 62.5% 1
4/5/11 IL Steve Hellin O'Fallon District 90 School Board won NPM3 none 1,066 14.2% 6
4/5/11 IL Doug Marks Carpentersville Village Trustee won NPM3 none 498 24.2% 4
4/5/11 IL Karin Vermillion Mahomet Library Board won NPM3 none 809 32.3% 2
4/5/11 IL Edwin Everly Rantoul Township High School Board   NPM3 none 367 8.1% 5
4/5/11 IL Karen Green Bloomington City Council Ward 2   NP none 142 26.9% 1
4/5/11 IL Jeff Ready Bloomington City Council Ward 6   NP none 37 14.7% 1
4/5/11 IL Don Stover Greenville City Council   NPM2 none 185 14.7% 3
4/5/11 IL Brian Sasso Lincoln-Way High School Board   NPM4 none 3,892 11.2% 8
4/5/11 IL J.D. Horton Grayville Mayor   NP none 87 36.7% 1
4/5/11 MO Doug Burlison Springfield City Council won NP none 11,146 62.4% 1
4/5/11 MO Jeff Foli Chillicothe City Council   NP none 248 20.5% 1
4/5/11 MD Muir Boda Salisbury City Council   NPM3 none 714 16.9% 5
4/12/11 SC Stan Smith State Senator, District 16   P L 271 5.0% 2
5/2/11 MA Michelle Goodwin Mendon-Upton School Board won NP none 770 97.7% 0
5/14/11 TX Kooper Caraway Mount Pleasant Mayor   NP none 22 4.3% 1
5/14/11 TX Kris Bailey Austin City Council   NP none 2,069 6.5% 3
5/14/11 TX Harold Doty Quintana City Council won NP none 27 50.9% 2
5/17/11 OR Richard Burke Tualatin Valley Water Commission, Position 4 won NP none 11,877 75.1% 1
5/17/11 OR Charles Radley Tigard Water Commission, Position 5 won NP none 1,161 98.1% 0
5/20/11 HI Daniel de Gracia Honolulu County Neighborhood Board won NPM9 none 728 9.7% 10
8/30/11 AZ Thane Eichenauer Phoenix Mayor   NP write-in 52 0.0% 6
8/30/11 AZ Bill Barker Phoenix City Council   NP none 2,503 15.2% 2
9/6/11 NH Brendan Kelly State Representative, Rockingham District 14   P L 277 17.3% 2
9/13/11 OH Ken Sharp Toledo City Council, District 1   NP none 65 3.7% 6
10/22/11 LA Scott Lewis Governor   PO L 12,517 1.2% 9
11/1/11 CO Sheilah Davis Aurora Mayor   NP none 1,148 3.6% 5
11/1/11 CO Jim Frye Aurora City Council, at-large   NPM2 none 4,979 11.1% 4
11/1/11 CO Kristie McNealy Aurora City Council, Ward 6   NP none 1,943 29.6% 3
11/1/11 CO Maclyn Stringer Centennial City Council, District 4   NP none 924 30.7% 1
11/1/11 CO Steven Gallant Golden City Council, District 2   NP none 887 37.7% 1
11/8/11 CA Phillip Leavitt Carlotta Community Services District Board won NPM3 n/a n/a (unopposed, election canceled) n/a 0
11/8/11 FL Brent Hatley Saint Petersburg City Council, District 3   NP none 6,126 30.8% 1
11/8/11 GA Amanda Swafford Flowery Branch City Council   NP none 214 42.4% 1
11/8/11 GA Lance Lamberton Austell City Council, Ward 4   NP none 90 48.9% 1
11/8/11 GA Doug Craig Griffin City Council, District 4   NP none 115 24.5% 2
11/8/11 ID Allen Hacker Sandpoint Mayor   NP none 90 10.1% 2
11/8/11 IN Rob Jozwiak Anderson Mayor   P L 1,846 13.7% 2
11/8/11 IN Scott Wise Columbia City Mayor   P L 115 6.5% 2
11/8/11 IN Oscar Gibson Elkhart Mayor   P L 95 1.8% 2
11/8/11 IN Phil Miller Greenfield Mayor   P L 1,336 42.0% 1
11/8/11 IN Jeff Spoonamore Greenwood Mayor   P L 370 5.5% 2
11/8/11 IN Chris Bowen Indianapolis Mayor   P L 2,676 1.5% 2
11/8/11 IN Bob Isgrigg Jeffersonville Mayor   P L 629 5.9% 2
11/8/11 IN Thomas Keister New Albany Mayor   P L 88 1.3% 3
11/8/11 IN Debbie O'Neal Rushville Mayor   P L 284 15.4% 2
11/8/11 IN Pat Farrell South Bend Mayor   P L 1,008 6.8% 2
11/8/11 IN Mike Waite Westfield Mayor   P L 245 5.9% 3
11/8/11 IN Bill Levin Indianapolis City-County Council, At-large   PM4 L 10,081 1.5% 11
11/8/11 IN Reid Miller Indianapolis City-County Council, At-large   PM4 L 7,441 1.1% 11
11/8/11 IN Sheri Meinert Indianapolis City-County Council, At-large   PM4 L 9,836 1.5% 11
11/8/11 IN Patrick Culley Indianapolis City-County Council, At-large   PM4 L 9,249 1.4% 11
11/8/11 IN Michael Bishop Indianapolis City-County Council, District 1   P L 256 2.9% 2
11/8/11 IN Sam Goldstein Indianapolis City-County Council, District 2   P L 269 3.4% 2
11/8/11 IN Christopher Hodapp Indianapolis City-County Council, District 5   P L 228 2.5% 2
11/8/11 IN Kevin Fleming Indianapolis City-County Council, District 6   P L 175 2.7% 2
11/8/11 IN Matt Stone Indianapolis City-County Council, District 7   P L 181 3.1% 2
11/8/11 IN Joell Palmer Indianapolis City-County Council, District 10   P L 160 3.4% 2
11/8/11 IN Tom Mulcahy Indianapolis City-County Council, District 11   P L 206 2.6% 2
11/8/11 IN Shawn Sullivan Indianapolis City-County Council, District 12   P L 275 3.3% 2
11/8/11 IN Jason Sipe Indianapolis City-County Council, District 13   P L 209 3.4% 2
11/8/11 IN Zach Capehart Indianapolis City-County Council, District 15   P L 149 2.7% 2
11/8/11 IN Josh Featherstone Indianapolis City-County Council, District 21   P L 410 5.1% 2
11/8/11 IN Kent Raquet Indianapolis City-County Council, District 23   P L 248 3.5% 2
11/8/11 IN Ed Coleman Indianapolis City-County Council, District 24   P L 1,532 24.3% 1
11/8/11 IN Kevin Vail Indianapolis City-County Council, District 25   P L 561 4.6% 2
11/8/11 IN Chris Nealis Anderson City Council, At-large   PM3 L 1,930 5.2% 6
11/8/11 IN Greg Noland Anderson City Council, District 5   P L 169 6.8% 3
11/8/11 IN Greg Hertzsch Clarksville Town Council, At-large   PM2 L 202 3.2% 4
11/8/11 IN Miccah Shepherd Claypool Clerk-Treasurer won P L 42 43.8% 2
11/8/11 IN David Dills Claypool Town Council, At-large   ? L 28 10.4% 3
11/8/11 IN Joshua Sefcheck Columbus City Council   PM2 L 807 4.5% 4
11/8/11 IN Charles Blake Elberfield Town Council   PM3 L 73 13.3% 4
11/8/11 IN Alexander Avery Fort Wayne City Council   PM3 L 5,027 3.8% 6
11/8/11 IN Susan Bell Hagerstown Town Judge won P n/a n/a (unopposed, election canceled) n/a 0
11/8/11 IN Rick Corbin Ingalls Town Council, At-large   PM3 L 107 17.5% 4
11/8/11 IN Marty Hollar La Crosse Town Council, At-large   PM3 L 8 2.6% 5
11/8/11 IN Shane Starr Martinsville City Council, District 5   P L 87 20.2% 1
11/8/11 IN Mark Lindborg Michigan City Council, Ward 6   P L 20 2.5% 2
11/8/11 IN Joe Tucker Noblesville City Council, District 5   P L 440 25.7% 1
11/8/11 IN Matt Hisrich Richmond City Council, District 1   P L 189 27.1% 1
11/8/11 IN Dennis Denney Shirley Town Council, North Ward won P L 93 50.3% 1
11/8/11 IN Daniel Stevens Warsaw City Council, At-large   PM2 L 386 15.8% 2
11/8/11 IA Roger Fritz Roland Mayor won NP write-in 33 54.1% 0
11/8/11 KY Ken Moellman State Treasurer   P L 37,309 4.6% 2
11/8/11 ME Bob Mills Biddeford City Council, Ward 5 won NP none 393 50.3% 2
11/8/11 MD Lorenzo Gaztanaga Baltimore City Council President   NP none 2,389 5.4% 2
11/8/11 MD Doug McNeil Baltimore City Council, District 11   NP none 143 4.5% 2
11/8/11 MD Scott Spencer Baltimore City Council, District 12   NP none 94 3.4% 2
11/8/11 MD Ron Owens-Bey Baltimore City Council, District 13   NP none 160 4.8% 1
11/8/11 MA Robert Walsh Lynn City Council, At-large   NPM4 none 2,552 9.1% 7
11/8/11 MI Andy LeCureaux Hazel Park City Council won NPM4 none 699 23.8% 3
11/8/11 MN Tylor Slinger Saint Paul City Council, Ward 3   NPRCV none 164 2.1% 3
11/8/11 MS Harold M. Taylor State Representative, District 6   P L 1,310 11.6% 1
11/8/11 MS Sean Holmes State Representative, District 33   P L 297 3.8% 2
11/8/11 MS Jan "Jay" Butler State Representative, District 35   P L unknown unknown 1
11/8/11 MS Donna Knezevich State Representative, District 106   P L 1,044 17.1% 1
11/8/11 MO Bill Slantz State Representative, District 15   P L 94 2.5% 2
11/8/11 NJ Darren Young State Assembly, District 21   PM2 L 1,241 1.6% 4
11/8/11 NJ Dave Schneck State Assembly, District 30   PM2 L 974 1.5% 4
11/8/11 NJ Julian Heicklen State Assembly, District 37   PM2 L 623 1.0% 4
11/8/11 NJ Vinko Grskovic State Assembly, District 38   PM2 L 687 0.9% 4
11/8/11 NY Drew Beeman Monroe County Legislature, District 25   PF L 191 10.0% 2
11/8/11 NY Max Kessler Monroe County Legislature, District 27   PF L 281 10.4% 1
11/8/11 NC Alexander Vuchnich Charlotte City Council   PM4 L 6,119 2.0% 8
11/8/11 NC T. J. Rohr Lenoir City Council won NPM3 none 1,044 23.8% 3
11/8/11 OH Nathan Eberly Bowling Green City Council, Ward 3   NP write-in 26 1.3% 2
11/8/11 OH Mark Noble Columbus City Council   NPM4 none 33,773 6.8% 7
11/8/11 OH Bob Bridges Columbus City Council   NPM4 none 24,139 4.8% 7
11/8/11 OH Don Kissick Elida School Board   NPM2 none 689 7.5% 4
11/8/11 OH Jerald Robertson Elmwood Place Village Council won NPM2 write-in 102 34.0% 0
11/8/11 OH John Stewart Gahanna City Council, Ward 4   NP write-in 87 4.6% 1
11/8/11 OH Mike Burkholder Troy City Auditor   NP none 1,862 31.0% 1
11/8/11 OH Todd Grayson Perrysburg City Council won NPM4 none 3,152 17.9% 4
11/8/11 OH Kurt Liston Akron City Council, Ward 1   P L 347 6.8% 2
11/8/11 OH Joe Calfo Wellington Exempted Village School District Board of Education won NPM2 none 1,462 35.8% 2
11/8/11 PA Tim Mullen Luzerne County Council   PM11 L 10,763 2.3% 27
11/8/11 PA Mike Lacey Luzerne County Council   PM11 L 11,104 2.3% 27
11/8/11 PA Brian Bergman Luzerne County Council   PM11 L 3,732 0.8% 27
11/8/11 PA Betsy Summers Wilkes-Barre Mayor   P L 737 10.6% 2
11/8/11 PA Erik Viker Selinsgrove Borough Council won PFM3 D/L 358 20.6% 4
11/8/11 PA Brenda Fabian Selinsgrove School Board   PFM5 L 1,022 8.6% 5
11/8/11 PA David Moser York School Board   PM5 L 745 9.1% 5
11/8/11 PA Michelle Brixius-Kasich Yardley Borough Council   PM3 L 33 1.6% 6
11/8/11 PA Mary Lea Lucas Clarion County Commissioner   PM2 L 499 3.2% 5
11/8/11 PA Michael Robertson Clarion County Commissioner   PM2 L 535 3.4% 5
11/8/11 PA Rayburn Smith Clarion County Treasurer   P L 1,333 17.5% 1
11/8/11 PA James Fryman Franklin Area School Board won PFM5 L 1,009 18.1% 3
11/8/11 PA Vernon Etzel Oil City Treasurer won P L 1,189 98.1% 0
11/8/11 PA Mary Lea Lucas Strattanville Borough Council   PM3 L 39 14.1% 4
11/8/11 PA Vance Mays Sugarcreek Borough Council   P L 43 28.5% 1
11/8/11 PA Vance Mays Valley Grove Area School Board won P L 663 96.4% 0
11/8/11 PA Timothy Russell Venango County Magisterial District Judge, District 28-03-04   PF L 497 40.5% 1
11/8/11 PA Michael G. Thomas Venango County Commissioner   PM2 L 2,065 12.4% 4
11/8/11 PA Patricia Fryman Victory Township Auditor won P L 60 100.0% 0
11/8/11 TX Arthur M. Thomas IV San Antonio River Authority   NPM2 none 3,592 5.7% 7
11/8/11 TX Roger V. Gary San Antonio River Authority   NPM2 none 6,178 9.9% 7
11/8/11 TX Michael "Commander" Idrogo San Antonio River Authority   NPM2 none 2,844 4.5% 7
11/8/11 TX Joshua Baker State Representative, District 14   PO L 266 2.0% 4
11/8/11 VA Michael Kane House of Delegates, District 41   P L 5,508 31.5% 1
11/8/11 VA Glenn McGuire House of Delegates, District 95   P L 2,107 22.7% 1
11/8/11 WA Larey McLaren Alderwood Water District Commissioner, Position 3   NP none 16,832 37.1% 1

NOTES:

Codes for "Type" field:
P - normal partisan (one winner)
PMx - partisan with multiple winners ("vote for x")
PF - partisan with fusion
PFMx - partisan with fusion and multiple winners
PO - partisan with open labels (can have more than one candidate with same party label)
NP - nonpartisan (one winner)
NPMx - nonpartisan with multiple winners ("vote for x")
NPRCV - nonpartisan ranked-choice voting (first-choice results are shown)

Note that in multiple-winner races, the percentage can be misleading, since it indicates the percentage of total votes, not the percentage of voters who chose that candidate.