Google+

Bylaws Mandated Committees

Bold text indicates the chair. Italic text indicates the interim chair.

Bylaws mandated committees

Bylaws Committee

  • M Carling
  • Sam Goldstein
  • Dan Karlan
  • Alicia Mattson
  • Rich Tomasso
  • Joshua Katz
  • Aaron Starr
  • Dan Wiener
  • Jeff Orrok
  • Matt Wittlief (1st alternate)

Credentials Committee

  • Emily Salvette (interim)
  • Vicki Kirkland
  • Gary Johnson
  • Mike Kane
  • Beth Duensing
  • TBD (CA)
  • TBD (OH)
  • TBD (TX)
  • TBD (FL)
  • TBD (VA)
  • Steve Linnabary (alternate)

Judicial Committee

  • M Carling
  • Rob Latham
  • Steve Linnabary
  • Rob Power
  • Rebecca Sink-Burris
  • Dianna Visek
  • Andy Wolf

Platform Committee

  • Alicia Mattson (interim)
  • Guy McLendon
  • Hollie Ryan
  • I. Dean Ahmad
  • Lynn House
  • Rebecca Sink-Burris (IN)
  • Aaron Starr (CA)
  • TBD (NV)
  • TBD (NH)
  • TBD (AK)
  • TBD (VA)
  • TBD (TX)
  • TBD (FL)
  • TBD (NY)
  • TBD (PA)
  • TBD (IL)
  • TBD (MI)
  • TBD (GA)
  • TBD (WA)
  • Mike Shipley (1st alternate)
  • Andy LeCureaux (2nd alternate)
  • Nick Frollini (3rd alternate)

LNC-created permanent committees

Advertising & Publication Review Committee

  • Gary Johnson
  • Jay Estrada
  • Joshua Katz
  • Arvin Vohra
  • Dan Wiener

Affiliate Support Committee

  • Guy McLendon (LNC At-Large)
  • Vicki Kirkland (Region 2)
  • Norm Olsen (Region 1)
  • Rich Tomasso (Region 8)
  • Joe Hauptmann (LSLA)
  • Michael Pickens (LSLA)
  • Beth Vest (LSLA)

Audit Committee

  • Aaron Starr
  • M Carling
  • Gary Johnson

Awards Committee

  • TBD

Ballot Access Committee

  • Bill Redpath
  • Paul Frankel
  • Ed Marsh
  • Richard Winger

Convention Oversight Committee

  • Jay Estrada
  • Daniel Hayes
  • Vicki Kirkland
  • Alicia Mattson
  • Audrey Capozzi (Non LNC)
  • J. J. McCurry (Non LNC)
  • BetteRose Ryan (Non LNC)

Employment Policy & Compensation Committee

  • Jim Lark
  • Brett Bittner
  • Joshua Katz

Executive Committee

  • Nick Sarwark
  • Sam Goldstein
  • Jim Lark
  • Alicia Mattson
  • William Redpath
  • Arvin Vohra
  • Tim Hagan

IT Committee

  • Stewart Flood
  • Sam Goldstein
  • Kurt Hildebrand
  • Drew Hutton
  • Mike Kielsky
  • Rich Tomasso
  • TBD (Vacant)

Ad-hoc committees

Electronic Meeting Rules Drafting Committee

  • Jay Estrada
  • Daniel Hayes
  • Gary Johnson
  • Joshua Katz
  • Alicia Mattson
  • Daniel Wiener

General Counsel Search Committee

  • Bill Hall
  • William Redpath
  • Mark Rutherford

Logo Committee

  • Brett Bittner
  • Norm Olsen
  • Arvin Vohra