Elected Officials

Elected Officials

Nationwide, there are 152 Libertarians holding elected offices: 45 partisan offices, and 107 nonpartisan offices. If you know of an elected Libertarian who is not on this list, please notify us at campaigns@lp.org.

General criteria: For partisan offices, the elected official must have appeared on the ballot with the party designation “Libertarian” -or- the elected official must currently be registered to vote as a Libertarian. For nonpartisan offices, the elected official must be a current or former dues-paying member of the Libertarian Party -or- the elected official must currently be registered to vote as a Libertarian.

StateNameOfficeDate ElectedTermType
ALABAMA
none
ALASKA
AlaskaRichard RobbBethel City CouncilOct-152reelected
AlaskaKen JonesCordova City CouncilMar-173elected
ARIZONA
ArizonaJeff DanielsChristopher Kohl's Fire District BoardNov-144reelected
ArizonaRuth E. BennettContinental Elementary School District BoardNov-164reelected
ArizonaLevi TappanPage City CouncilMay-134elected
ARKANSAS
ArkansasBobby TullisMineral Springs MayorNov-144elected
CALIFORNIA
CaliforniaJeff HewittCalimesa MayorNov-144reelected
CaliforniaScott WoodenDel Mar Union School BoardNov-144elected
CaliforniaKent FowlerFeather River Recreation and Park District BoardNov-144elected
CaliforniaJames GuadagniLiberty Elementary School Governing BoardNov-144reelected
CaliforniaVern DahlLucia Mar Unified School District BoardNov-144reelected
CaliforniaSusan Marie WeberPalm Desert City CouncilNov-164reelected
CaliforniaBrian HoltzPurissima Hills Water District BoardNov-164reelected
CaliforniaKate O'BrienRancho Simi Recreation and Park District BoardNov-124reelected
CaliforniaJohn HarringtonSan Gabriel City CouncilMar-154reelected
CaliforniaJack HickeySequoia Healthcare District BoardNov-144reelected
CaliforniaJonathan D HallTehachapi Cummings Water District Board11/8164reelected
CaliforniaRobert DicksonTimber Cove Fire Protection District BoardNov-144reelected
CaliforniaJohn CameraVan Nuys Neighborhood CouncilMay-144elected
CaliforniaWallace StewartVista Fire Protection BoardNov-164elected
COLORADO
ColoradoMike SpaldingKen-Caryl Water and Sanitation BoardMay-144reelected
ColoradoBeau WoodcockMilliken MayorApr-164elected
ColoradoDylan LewisSilt Town TrusteeApr-144elected
CONNECTICUT
ConnecticutRobin LaskyBranford Solid Waste Management CommissionJun-162appointed
ConnecticutSean FoleyBurlington Board of FinanceNov-134elected
DELAWARE
DelawareEd ZielinskiElsmere Town Council District 4Apr-152elected
DC
none
FLORIDA
FloridaMarco AlvarezCentury Gardens Village Community Development District Seat 1
Nov-164elected
FloridaBruce ReichertCollier County Soil and Water Board, Seat 1Nov-146reelected
FloridaDennis MisigoyEnclave at Black Point Community Development District, Seat 1Nov-164elected
FloridaGary GersteinFisher Island Community CouncilJun-144elected
FloridaCarol MorrisFort Myers Beach Fire District Board, Seat 3Nov-144reelected
FloridaAustin GravleyFrostproof City Council Seat 2Apr-173elected
FloridaMartin SullivanFrostproof City Council Vice-MayorApr-153elected
FloridaMarialexandra GarciaIslands at Doral (III) Community Development District Seat 4
Nov-164elected
FloridaRichard PaulLee County Mosquito District, Area 4Nov-144elected
FloridaJared GrifoniMarco Island City CouncilNov-164elected
FloridaKeon GraysonNorth Central Community Seat 84Nov-164elected
FloridaMatthew BymasterPBC Soil and Water Board Conservation District Group 2Nov-164elected
FloridaGreg GimbertVolusia County Soil and Water Conversation District 2Jun-144elected
GEORGIA
GeorgiaDouglas OdomBluffton City CouncilNov-142reelected
GeorgiaWalter ReynoldsMilledgeville City Council District 4Nov-144elected
HAWAII
none
IDAHO
none
ILLINOIS
IllinoisTami WesselBrookport MayorApr-174elected
IllinoisAaron WrightCollinsville Recreation BoardApr-174elected
IllinoisBrian InzerelloDistrict 62 Board of EducationApr-174elected
IllinoisAlan HallEast Dundee Village TrusteeApr-154elected
IllinoisKelly LiebmannGreenwood Township TrusteeApr-174elected
IllinoisJonathan RussellHarrisburg CUSD #3 School BoardApr-174elected
IllinoisJim ByrneKankakee County Board District 23Nov-164elected
IllinoisKarin VermillionMahomet Library BoardApr-114elected
IllinoisChris JennerMcHenry County College BoardApr-174reelected
IllinoisJasen HowardNew Lenox TrusteeApr-174elected
IllinoisJohn PrenticePaw Paw TrusteeApr-174reelected
IllinoisKathy KelleyRock Valley Community College Board of TrusteesApr-156reelected
INDIANA
IndianaCheryl HeacoxClay Township Advisory Board, Wayne CountyNov-144reelected
IndianaElizabeth BrewerClaypool Clerk-TreasurerNov-154elected
IndianaLarry WaltersDubin Town CouncilNov-154elected
IndianaSusan BellHagerstown Town JudgeNov-162reelected
IndianaJessica WhitfieldLarwill Town CouncilNov-154elected
IndianaSteve CoffmanLiberty Township Advisory Board, Henry CountyNov-144reelected
IndianaRenee SweeneyOssian Town CouncilNov-154elected
IndianaDennis DenneyShirley Town Council, North WardNov-154reelected
IOWA
IowaNick TaiberCedar Falls City CouncilNov-134reelected
IowaRyan KetelsenGuthrie County Hospital TrusteeNov-144elected
IowaRoxann SwansonHartley City CouncilNov-154elected
IowaRyan KetelsenPanora City CouncilNov-154elected
IowaNathan GentryRockwell City City CouncilNov-154elected
KANSAS
KansasNick SchlossmacherMission City Council Ward 2Apr-164elected
KENTUCKY
KentuckyLarry Lea Odom-GrohBellemeade MayorNov-144reelected
KentuckyMitch RushingJefferson County Commissioner BNov-164elected
KentuckyTracy RobertsMarshall County Justice of the Peace District 2Nov-144elected
KentuckyShannon DennistonMontgomery County Justice of the Peace District 2Nov-144elected
LOUISIANA
LouisianaChad PerryCalcasieu Justice of the Peace Ward 7Dec-146elected
LouisianaHenry HerfordFranklin District 1 ConstableNov-144elected
LouisianaGregory KingLincoln Parish Justice Of The Peace, Ward 3Aug-134elected
LouisianaJustin BonnetteVernon Parish Justice of the PeaceNov-144elected
LouisianaWilliam McBrideWashington Town Council District 3Nov-144elected
MAINE
MaineBob MillsBiddeford City Council, Ward 5Nov-152reelected
MaineMichael Eric BerubeDenmark Budget CommitteeJun-163reelected
MaineShawn LevasseurKnox County Budget Committee, District #3 - RocklandOct-134appointed
MARYLAND
MarylandLeo MartinMountain Lake Park MayorJul-152reelected
MASSACHUSETTS
MassachusettsArt TorreyBillerica Town Meeting Representative Precinct 11May-161reelected
MassachusettsMichael CoombesFramingham Towm Meeting Precinct 10Apr-153elected
MassachusettsAndrew ConnorMerrimac SelectmanMay-153elected
MassachusettsJack O'LearyPlympton Planning BoardMay-115elected
MICHIGAN
MichiganBruce S. GoslingGlen Oaks Community College Board of TrusteesNov-166reelected
MichiganAndy LeCureauxHazel Park City CouncilNov-152reelected
MichiganErwin HaasKentwood City Commissioner Ward 2, MichiganNov-134elected
MichiganElizabeth CorderYpsilanti Township Parks CommissionerNov-164elected
MINNESOTA
MinnesotaCara SchulzBurnsville City CouncilNov-164elected
MinnesotaOlga ParsonsCrystal City Council Section 2Nov-144elected
MinnesotaElizabeth DahlCriystal City Council Ward 1Nov-144elected
MinnesotaCasey PeakCrystal City Council Ward 3Nov-154elected
MinnesotaSteve GrottingIndependence City CouncilNov-154elected
MinnesotaMaynard MeyerMadison City CouncilNov-164reelected
MinnesotaAlicia AschemanPine City School BoardNov-134elected
MinnesotaCody GulickSt. Michael City CouncilNov-144elected
MinnesotaRoger ParrasSt. Peter Councilmember Ward 1Nov-134elected
MISSISSIPPI
none
MISSOURI
MissouriRuss MonchilMirabile School DistrictJan-143elected
MONTANA
MontanaMichael SchoenikeRed Lodge MayorNov-162elected
NEBRASKA
NebraskaBen BackusGering Town Council Ward 3Nov-164elected
NebraskaLaura EbkeState Senate District 32Nov-144elected
NebraskaKeith OttersbergWymore City CouncilNov-144elected
NEVADA
none
NEW HAMPSHIRE
New HampshireFinlay RothhausMerrimack Town CouncilApr-143reelected
New HampshireCaleb DyerState House of Representatives District 37 - Hillsborough
11/8/162elected
New HampshireMax AbramsonState House of Representatives District 20 - RockinghamNov-142elected
NEW JERSEY
none
NEW MEXICO
none
NEW YORK
New YorkWilliam Brooke HarrisAlfred-Almond Central School Board of EducationJun-125elected
NORTH CAROLINA
North CarolinaT.J. RohrLenoir City CouncilNov-154reelected
NORTH DAKOTA
none
OHIO
none
OKLAHOMA
none
OREGON
OregonR. Mack AugenfeldBaker City CouncilNov-144elected
PENNSYLVANIA
PennsylvaniaJake TowneBethlehem Township Inspector of Elections District 1-2
Nov-134elected
PennsylvaniaMamie BarkerBucks County Judge Of Elections Warminster District 4Nov-134elected
PennsylvaniaNicholas HillmanBucks County Judge Of Elections Warminster District 4Nov-134elected
PennsylvaniaDominic HughesBucks County Judge Of Elections Warminster District 4Nov-134elected
PennsylvaniaNelson ReppertCressona Borough CouncilNov-154elected
PennsylvaniaShawn FeltyCressona Borough CouncilNov-134elected
PennsylvaniaGregory KuhnEast Allen Township ConstableNov-156elected
PennsylvaniaTimothy A. RussellEmlenton Borough MayorNov-144elected
PennsylvaniaBrandon MagoonErie (city) Inspector of Elections, Ward 3, District 3Nov-144elected
PennsylvaniaGary BoughterLawrence County Judege of Elections, Neshannock District 1Nov-134elected
PennsylvaniaBetsy SummersLuzerne County Judge of Elections Wilkes-Barre W9Nov-134elected
PennsylvaniaThomas AndersonMount Pleasant Township ConstableNov-156elected
PennsylvaniaAndy EdmondsNorth Codorus AuditorNov-136elected
PennsylvaniaJames FooseNorth Manheim Township ConstableNov-156elected
PennsylvaniaMatt SchutterPenn Forest Township AuditorNov-136elected
PennsylvaniaGiovanni MartelloRichlandtown Borough CouncilAug-161appointed
PennsylvaniaErik VikerSelinsgrove Borough ConstableNov-136elected
PennsylvaniaJason AuckerSpring Township AuditorNov-152reelected
PennsylvaniaEd Quiggle, Jr.Sunbury Constable Ward 9Nov-116elected
PennsylvaniaDaniel NollTremont Boro CouncilNov-154elected
PennsylvaniaCharles BoustUpper Frankford Township AuditorNov-154elected
PennsylvaniaWilliam DickersonValley Township ConstableNov-154elected
PennsylvaniaPatricia FrymanVictory Township AuditorNov-116elected
PennsylvaniaDavid MoserYork City School DirectorNov-152elected
RHODE ISLAND
none
SOUTH CAROLINA
South CarolinaKathy Rice WoolseyCharleston County Soil and Water District SupervisorNov-144reelected
South CarolinaBill WoolseyJames Island MayorJul-144reelected
SOUTH DAKOTA
South DakotaTricia WeathersBox Elder City CouncilApr-173elected
TENNESSEE
TennesseeMike SextonUnion County Commissioner, District 6Aug-144reelected
TEXAS
TexasCalvin TillmanAubrey City CouncilMay-152elected
TexasLarry BushJarrell City CouncilNov-162reelected
TexasMark TippettsLago Vista City Council, Place 1Nov-161appointed
TexasEd TidwellLago Vista City Council, Place 3Nov-153reelected
TexasHarold DotyQuintana City CouncilMay-152reelected
UTAH
none
VERMONT
none
VIRGINIA
VirginiaJessica AbbottVirginia Beach City CouncilNov-164elected
WASHINGTON
WashingtonRobb GibbsKelso School Director Position 3Nov-154elected
WashingtonDon MyersMoses Lake City Council Member #3Nov-154elected
WashingtonJoshua PennerOrting City Council Position 6Nov-154reelected
WashingtonJoshua PennerPierce County Council Charter Review Comm. Dist 1 Pos 3Nov-154elected
WashingtonEd PaceSpokane Valley City CouncilNov-134elected
WashingtonBob BromleySumas MayorNov-134elected
WashingtonBarbara BrennerWhatcom County Council District 3 Position BNov-154reelected
WEST VIRGINIA
none
WISCONSIN
WisconsinMark HepfingerCottage Grove Municipal Court JudgeApr-164reelected
WisconsinDave RippDane County Board of Supervisors, District 29Apr-162reelected
WisconsinDennis KenealyErin Town Council ChairpersonApr-152reelected
WYOMING
none