Elected Officials

Elected Officials

Nationwide, there are 177 Libertarians holding elected offices: 56 partisan offices, and 121 nonpartisan offices. If you know of an elected Libertarian who is not on this list, please notify us at campaigns@lp.org.

General criteria: For partisan offices, the elected official must have appeared on the ballot with the party designation “Libertarian” -or- the elected official must currently be registered to vote as a Libertarian. For nonpartisan offices, the elected official must be a current or former dues-paying member of the Libertarian Party -or- the elected official must currently be registered to vote as a Libertarian.

statenameofficemonth-year electedterm (yrs)P/NPtype
AlaskaRichard RobbBethel City Council2017-10-052NPreelected
AlaskaKen JonesCordova City Council2017-03-073NPelected
ArizonaRuth E. BennettContinental Elementary School District Board2016-11-084NPreelected
ArizonaLevi TappanPage City Mayor2018-11-064NPelected
ArkansasBobby TullisMineral Springs Mayor2014-11-044NPelected
CaliforniaScott WoodenDel Mar Union School Board2018-11-064NPreelected
CaliforniaKent FowlerFeather River Recreation and Park District Board2018-11-064NPreelected
CaliforniaJames GuadagniLiberty Elementary School Governing Board2018-11-064NPreelected
CaliforniaVern DahlLucia Mar Unified School District Board2018-11-064NPreelected
CaliforniaSusan Marie WeberPalm Desert City Council2016-11-084NPreelected
CaliforniaBrian HoltzPurissima Hills Water District Board2016-11-084NPreelected
CaliforniaKate O'BrienRancho Simi Recreation and Park District Board2016-11-064NPreelected
CaliforniaJeff HewittRiverside County Supervisor District 52018-11-064NPelected
CaliforniaJohn HarringtonSan Gabriel City Council2015-03-034NPreelected
CaliforniaJonathan D HallTehachapi Cummings Water District Board2016-11-084NPreelected
CaliforniaRobert DicksonTimber Cove Fire Protection District Board2018-11-064NPreelected
CaliforniaJohn CameraVan Nuys Neighborhood Council2014-05-144NPelected
CaliforniaWallace StewartVista Fire Protection Board2016-11-084NPelected
CaliforniaArman GhorbaniWest Los Angeles-Sawtelle Neighborhood Council2018-06-073NPappointed
ColoradoBeau WoodcockMilliken Mayor2016-04-054NPelected
ConnecticutRobin LaskyBranford Solid Waste Management Commission2016-06-012Pappointed
ConnecuticutMatthew LongBoard of Assessment Appeals2017-11-07Pelected
ConnecticutMatthew RadantPlainfield Board of Education2017-11-302Pappointed
FloridaJim TurneyAltamonte Springs City Commission2017-11-072NPelected
FloridaJames ChipmanBatram Springs Community Development District 22018-11-064NPelected
FloridaSteven MilliganBradford Soil & Water Conservation District 12018-11-064NPelected
FloridaMarco AlvarezCentury Gardens Village Community Development District Seat 12016-11-084NPelected
FloridaDavid DeForestCharlotte County Soil and Water Conservation District 22018-11-064NPelected
FloridaMichael CassidyClay County Soil and Water Conservation District 52018-11-084NPelected
FloridaSamantha BruntjenCollier County Soil and Water Board District 32018-11-064NPelected
FloridaRob TolpCollier County Soil and Water Board District 52018-11-064NPelected
FloridaClarence StrongCoconut Cay Community Development Council Seat 12018-11-064NPelected
FloridaSacha DuBearnConconut Grove Village Council2018-07-314NPappointed
FloridaCourtney OmegaConconut Grove Village Council2017-11-074NPelected
FloridaBrandon KneeldDavenport City Council2018-04-033NPelected
FloridaDennis MisigoyEnclave at Black Point Community Development District Seat 12016-11-084NPelected
FloridaGary GersteinFisher Island Community Council2014-06-246NPelected
FloridaAustin GravelyFrostproof City Council Seat 22017-04-043NPelected
FloridaMartin SullivanFrostproof City Council Mayor2018-04-033NPreelected
FloridaThomas WarfelHamilton County Soil & Water Conservation District 52018-11-084NPelected
FloridaShawn ElliottIndian River Soil & Water Conservation District 12018-11-084NPelected
FloridaMarialexandra GarciaIslands at Doral (III) Community Development District, Seat 42016-11-084NPelected
FloridaJared GrifoniMarco Island City Council2016-11-084NPelected
FloridaWayne BarricklowMartin County Soil and Water District 52018-11-064NPelected
FloridaRichard ColemanNewberry City Commission Group 12016-11-084NPelected
FloridaJason MarloweNewberry Mayor2017-04-122NPelected
FloridaKeon GraysonNorth Central Community Council Seat 842016-11-084NPelected
FloridaLarry SchneckOsceola County Soil and Water Conservation District 32018-11-084NPelected
FloridaMatthew BymasterPBC Soil and Water Board Conservation District Group 22016-11-084NPelected
FloridaKathy JorgensenPutnam County School District 42016-11-084NPelected
FloridaJose Vigoreaux, Jr.South Dade Soil & Water Conservation District 52018-11-064NPelected
FloridaJeremy WeinstockSouth Dade Soil & Water Conservation District 32018-11-064NPelected
FloridaLarry GoolsbyWakulla County Soil & Water Conservation District Supervisor2018-08-134NPappointed
FloridaMartha BuenoWest Kendall Community Council Board Subarea 11/1132018-11-084NPelected
GeorgiaDouglas "Freddie" OdomBluffton Mayor2016-11-082NPreelected
IllinoisTami WesselBrookport Mayor2017-04-054NPelected
IllinoisAaron WrightCollinsville Recreation Board2017-04-054NPelected
IllinoisBrian InzerelloDistrict 62 Board of Education2017-04-054NPelected
IllinoisAlan HallEast Dundee Village Trustee2015-04-074NPelected
IllinoisKelly LiebmannGreenwood Township Trustee2017-04-054NPelected
IllinoisJonathan RussellHarrisburg CUSD #3 School Board2017-04-054NPelected
IllinoisJim ByrneKankakee County Board District 232016-11-084Pelected
IllinoisKarin VermillionMahomet Library Board2017-04-074NPelected
IllinoisChris JennerMcHenry County College Board2013-04-116NPelected
IllinoisJasen HowardNew Lenox Trustee2017-04-074NPelected
IllinoisJohn PrenticePaw Paw Trustee2017-04-074NPelected
IllinoisKathy KelleyRock Valley Community College Board of Trustees2015-04-076NPelected
IndianaCheryl HeacoxClay Township Advisory Board, Wayne County2018-11-084Preelected
IndianaElizabeth BrewerClaypool Clerk-Treasurer2015-11-034Pelected
IndianaLarry WaltersDubin Town Council2015-11-034Pelected
IndianaSusan BellHagerstown Town Judge2016-11-082Preelected
IndianaDean HartleyFranklin Township Board2018-11-084Pelected
IndianaJessica WhitfieldLarwill Town Council2015-11-034Pelected
IndianaSteve CoffmanLiberty Township Advisory Board, Henry County2018-11-084Preelected
IndianaJamie OwensLiberty Township Trustee2018-11-084Pelected
IndianaRenee SweeneyOssian Town Council2015-11-034Pelected
IndianaDennis DenneyShirley Town Council, North Ward2015-11-034Preelected
IowaRob GreenCedar Falls City Council at-large2017-11-074NPelected
IowaJeremy RodmanGlenwood City Council Ward 12015-11-034NPelected
IowaThomas LaehnGreene County Attorney2018-11-064Pelected
IowaRyan KetelsenGuthrie County Hospital Trustee2015-11-034NPelected
IowaRoxann SwansonHartley City Council2015-11-034NPelected
IowaRyan KetelsenPanora City Council2015-11-034NPelected
IowaNathan GentryRockwell City City Council2015-11-034NPelected
IowaAndrew SmithWest Union City Council Ward 32015-11-034NPelected
KansasNich SchlossmacherMission City Council Ward 22016-04-054NPelected
KentuckyCory FitzpatrickBoyd County Magistrate District 32018-11-064Pelected
KentuckyShane WalkerGraves County Magistrate District 12018-11-084Pelected
KentuckyMitch RushingJefferson County Commissioner B2016-11-084Pelected
KentuckyTrevor ApplegateMason County Magistrate District 42018-11-084Pelected
KentuckyShannon DennistonMontgomery County Justice of the Peace District 22018-11-084Preelected
LouisianaHenry HerfordFranklin District 4 Constable2014-11-044Pelected
LouisianaJustin BonnetteVernon Parish Justice of the Peace2014-11-046Pelected
MaineMichael Eric BerubeDenmark Budget Committee2016-06-013NPreelected
MaineShawn LevasseurKnox County Budget Committee, District #3 - Rockland2016-11-084NPelected
MassachusettsArt TorreyBillerica Town Meeting Representative Precinct 112018-04-271NPreelected
MassachusettsDavid BlauWalpole Town Meeting Precinct 62018-06-023NPelected
MichiganBruce S. GoslingGlen Oaks Community College Board of Trustees2016-11-086NPreelected
MichiganAndy LeCureauxHazel Park City Council2017-11-072NPreelected
MichiganJason GattiesPokagon Band of Potawatomi Indians Salary Commission2017-07-083NPelected
MichiganElizabeth CorderYpsilanti Township Parks Commissioner2016-11-084Pelected
MinnesotaCara SchulzBurnsville City Council2016-11-084NPelected
MinnesotaVince WorkmanBurnsville City Council2018-11-064NPelected
MinnesotaOlga ParsonsCrystal City Council Section 22018-11-064NPelected
MinnesotaCasey PeakCrystal City Council Ward 32015-11-124NPelected
MinnesotaSteve GrottingIndependence City Council2015-11-034NPelected
MinnesotaMaynard MeyerMadison City Council2016-11-084NPreelected
MinnesotaAlicia AschemanPine City School Board2013-11-056NPelected
MinnesotaNick RoehlPlymouth City Council Ward 22018-11-064NPelected
MinnesotaShawn RuotsinojaSt. Bonifacious Mayor2016-11-084NPelected
MississippiSteve McCluskeyMcLain Mayor2017-06-064NPelected
MissouriIsmaine AyouazCrestwood Alderman Ward 42018-04-034NPelected
MissouriRuss MonchilMirabile School District2017-01-263NPelected
NebraskaBen BackusGering Town Council Ward 32016-11-084NPelected
NebraskaKeith OttersbergWymore City Council2018-11-064NPreelected
New HampshireRichard ManzoGoffstown Budget Committee2018-11-011NPappointed
New HampshireFinlay RothhausMerrimack Town Council2017-04-113NPreelected
New YorkMichael BecalloCicero Town Councilor2016-11-084NPelected
North CarolinaT.J. RohrLenoir City Council2015-11-034NPreelected
OhioTrishanda BarhorstPleasant Hill City Council2017-11-074NPelected
OregonNicholas MenardCornelius Rural Fire District Position 22017-05-164NPelected
PennsylvaniaJake TowneBethlehem Township Inspector of Elections District 1-22016-11-084Pelected
PennsylvaniaMichael OehlingBuffalo Township Auditor2017-11-076Pelected
PennsylvaniaJoel LudwigCleveland Township Constable2017-11-074Pelected
PennsylvaniaNelson ReppertCressona Borough Council2015-11-034Pelected
PennsylvaniaGregory KuhnEast Allen Township Constable2015-11-036Pelected
PennsylvaniaTimothy A. RussellEmlenton Borough Mayor2014-11-135Pelected
PennsylvaniaBrandon MagoonErie (city) Inspector of Elections, Ward 3, District 32014-11-135Pelected
PennsylvaniaJerry GeleffExeter Township School Director2017-11-074Pelected
PennsylvaniaCasey GroveGregg Township Constable2017-11-076Pelected
PennsylvaniaDemo AgorisHouston Borough Town Council2017-11-074Pelected
PennsylvaniaJake TowneLower Nazareth Judge of Elections2017-11-074Pelected
PennsylvaniaJake TowneLower Nazareth Town Auditor2017-11-076Pelected
PennsylvaniaThomas AndersonMount Pleasant Township Constable2015-11-036Pelected
PennsylvaniaGary BoughterNeshannock Judge of Elections District 12017-11-074Pelected
PennsylvaniaAndy EdmondsNorth Codorus Auditor2013-11-136Pelected
PennsylvaniaJames FooseNorth Manheim Township Constable2015-11-036Pelected
PennsylvaniaMatt SchutterPenn Forest Township Auditor2013-11-136Pelected
PennsylvaniaGiovanni MartelloRichlandtown Borough Council2017-11-074Pelected
PennsylvaniaGreg PerryRome Township Auditor2017-11-072Pelected
PennsylvaniaErik VikerSelinsgrove Borough Constable2013-11-056Pelected
PennsylvaniaMatt SchutterSouth Whitehall Judge of Elections2017-11-144Pelected
PennsylvaniaJason AuckerSpring Township Auditor2017-11-146Preelected
PennsylvaniaDrew BingamanSunbury Constable 6th Ward2017-11-146Pelected
PennsylvaniaDaniel NollTremont Boro Council2015-11-034Pelected
PennsylvaniaCharles BoustUpper Frankford Township Auditor2015-11-034Pelected
PennsylvaniaPete DziembowskiUpper Providence Judge of Elections M-C District2017-11-144Pelected
PennsylvaniaJennifer MooreUpper Providence Township Auditor2017-11-144Pelected
PennsylvaniaWilliam DickersonValley Township Constable2015-11-034Pelected
PennsylvaniaJames FrymanVictory Township Supervisor2017-11-146Pelected
PennsylvaniaChuck MoultonWhitpain 2 Judge of Elections2017-11-144Pelected
South CarolinaKathy Rice WoolseyCharleston County Soil and Water District Supervisor2014-11-044NPreelected
South CarolinaArtie BuxtonFlorence County School District Seat 52018-11-084NPelected
South CarolinaBill WoolseyJames Island Mayor2014-07-284NPreelected
South DakotaTricia WeathersBox Elder City Council2017-04-103NPelected
TennesseeCole EbelCarthage City Council2018-11-08
TenneseeJoshua BealMontgomery County Commission District 142018-08-024Pelected
TenneseeErika EbelSmith County Commissioner District 42018-08-024Pelected
TenneseeStephen ChambersTrousdale County Mayor2018-08-024Pelected
TexasYvonne SchickDripping Springs Community Library Board of TrusteesNPappointed
TexasLarry BushJarrell City Council2018-11-062NPreelected
TexasEd TidwellLago Vista Mayor2017-11-072NPelected
TexasLauren LaCountRichwood City Mayor Pro-Tem2016-05-052NPelected
UtahApollo PazellCopperton Metro Township2017-11-074NPelected
VermontJerry AlbertBennington Justice of the Peace2018-11-084NPelected
VirginiaJessica AbbottVirginia Beach City Council2016-11-084NPelected
WashingtonJoseph CimaomoCovington City Council Position 42017-11-074NPelected
WashingtonRobb GibbsKelso School Director Position 32015-11-034NPelected
WashingtonKevin ClineLong Beach City Council Position 42017-11-074NPelected
WashingtonDon MyersMoses Lake City Council Member #32015-11-034NPelected
WashingtonJoshua PennerOrting City Council Position 62015-11-034NPreelected
WashingtonJoshua PennerPierce County Council Charter Review Comm. Dist 1 Pos 32015-11-034NPelected
WashingtonBarbara BrennerWhatcom County Council District 3 Position B2015-11-034NPreelected
WisconsinMark HepfingerCottage Grove Municipal Court Judge2016-04-064NPreelected
WisconsinDave RippDane County Board of Supervisors, District 292018-04-032NPreelected
WisconsinDennis KenealyErin Town Council Chairperson2017-04-042NPreelected
WisconsinMichael ChristianWest Bend Alderman District 22018-03-121NPappointed
WisconsinBrian DefferdingWinnebago County Board of Supervisors District 62018-04-032NPelected
DON’T MISS OUT!
Stay in touch!
Be the first to get the latest Libertarian Party updates, straight to your email inbox.
Stay Updated
Give it a try! You can unsubscribe anytime.
close-link